Jazda pod wpływem alkoholu

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce są restrykcyjne, a do tego wciąż ulegają zaostrzeniom. 14 marca 2024 r. weszły w życie kolejne regulacje, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Obejmują one konfiskatę pojazdu, do której dochodzi jeśli:

  • kierowca spowoduje wypadek, a stężenie alkoholu przekracza 1 promil;
  • kierowca prowadzi samochód, a stężenie alkoholu przekracza 1,5 promila;
  • kierowca prowadzi samochód w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów lub gdy wcześniej był już skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Spis treści

Jazda pod wpływem alkoholu – stan po spożyciu a stan nietrzeźwości

Według polskiego prawa karnego wyróżnia się dwie sytuacje dotyczące prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu.

  • stan po użyciu alkoholu, gdy jego stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń);
  • stan nietrzeźwości, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub, gdy zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość (115 § 16 kodeksu karnego).

Często zajmujemy się w naszej Kancelarii sprawami jazdy po alkoholu. Reprezentujemy oskarżonych w takich sprawach, działamy Warszawie i w całej Polsce.

Ile grozi za prowadzenie po pijanemu? Wymiar kary

Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, zarówno karnymi, jak i administracyjnymi. Obejmują one m.in. grzywnę, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, przepadek pojazdu, a w przypadku poważniejszych naruszeń – nawet pozbawienie wolności. Stan po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, stan nietrzeźwości zaś przestępstwem. Dla obu przewidziane są inne skutki prawne

  • Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń, za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu osoba skazana podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
  • Konsekwencje prawne za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, klasyfikowane jako przestępstwo z art. 178a § 1 Kodeksu karnego są o wiele wyższe. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Ponadto, orzeka się również zakaz prowadzenia pojazdów, konieczność uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (od 5 000 do 60 000 złotych), a także grzywnę.

Jazda po alkoholu w przypadku recydywy

Kierowca, który był w przeszłości karany za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu i ponownie dopuścił się tego czynu, liczy się z poważniejszymi konsekwencjami. Art. 178a § 4 Kodeksu karnego stanowi, iż taka osoba podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. To, ile w tym przypadku grozi za prowadzenie po pijanemu, zależy więc od przeszłości sprawcy.

Ile czeka się na sprawę sądową za jazdę pod wpływem?

Gdy u zatrzymanego kierowcy stwierdza się stężenie alkoholu we krwi wynoszące 0,5 promila i powyżej lub spowoduje on kolizję bądź wypadek, będąc pod wpływem alkoholu, wszczyna się wobec niego postępowanie karne. W przypadku, gdy oskarżony złoży wniosek do prokuratury o dobrowolne poddanie się karze, możliwe staje się zakończenie sprawy bez rozprawy – poprzez wydanie wyroku skazującego na posiedzeniu. A ile czeka się na sprawę sądową za jazdę pod wpływem? Czas oczekiwania średnio wynosi od 3 do 6 miesięcy. Z doświadczenia naszej kancelarii adwokackiej wynika, że na to, ile czeka się na sądowe rozstrzygnięcie sprawy za jazdę pod wpływem, stanowi odmienną kwestię dla każdego przypadku i zależy od stopnia skomplikowania sprawy i obciążenia konkretnego sądu.

Podsumowanie

Kancelaria Adwokacka Marcela Marszałka to miejsce, w którym klienci mogą liczyć na wsparcie w sprawach karnych. Każdy poszkodowany lub oskarżony znajdzie tutaj profesjonalną pomoc, niezależnie od stopnia skomplikowania sprawy. Porad udzielamy zarówno w Kancelarii, jak i online. W sprawach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu często liczy się czas, dlatego pozostajemy do dyspozycji również w przypadku, gdy potrzebna jest pilna konsultacja.