Wyłudzanie pieniędzy

Co grozi za wyłudzanie pieniędzy?

Wyłudzenia finansowe, zwłaszcza w czasach wszechobecnego dostępu do internetu, stają się coraz bardziej powszechne. W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest wyłudzenie oraz jakie konsekwencje prawne grożą za jego popełnienie. Polskie przepisy przewidują surowe sankcje dla sprawców tego rodzaju przestępstw.

Spis treści

Co realnie grozi za próbę wyłudzenia pieniędzy?

Przez wyłudzenie pieniężne rozumie się uzyskanie korzyści majątkowych poprzez wprowadzenie innej osoby w błąd. Odpowiadając na pytanie o to, ile grozi za wyłudzenie pieniędzy, warto powołać się na konkretny artykuł Kodeksu karnego, który odnosi się do ogólnie pojętego oszustwa: Według art. 286. § 1. XXXV rozdziału: „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”.

Przywołany tu artykuł określa więc karę za wyłudzenie finansowe od 6 miesięcy do 8 lat. Orzekając w sprawie o wyłudzenie, sąd może potraktować także sprawę jako mniejszej wagi. Rozumienie tego pojęcia wiąże się zazwyczaj z mniejszą szkodliwością społeczną oraz przewagą okoliczności łagodzących. W takim przypadku podlega się karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Wyłudzenie pieniędzy – karalność

Kodeks karny określa również oszustwo komputerowe: „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych, lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5..” (Według art. 287 § 2)

Na przykładzie wszystkich przytoczonych tu przepisów da się jasno wskazać, że za karalne wyłudzenie pieniędzy może zostać uznane szerokie spektrum czynów. Co ciekawe, nawet sama próba tego przestępstwa podlega penalizacji i traktowana jest jako usiłowanie popełnienia oszustwa.

Sankcje prawne za wyłudzenie pieniędzy

Polskie prawo za wyłudzenie przewiduje również inne konsekwencje prawne. Sąd może nałożyć na sprawcę grzywnę, czyli karę finansową. Jej wysokość uzależnia się od stanu majątkowego skazanego. Sąd może orzec także nawiązkę, czyli rekompensatę pieniężną orzeczoną np. na poczet określonych instytucji publicznych lub celów społecznych. Sprawca musi liczyć się z konsekwencjami w ramach odpowiedzialności cywilnej, co oznacza obowiązek naprawienia wyrządzonych szkód.

Wyłudzenie – przykłady

Gdy już wiemy, co grozi za wyłudzenie pieniędzy, warto podać przykłady. Jakie formy może ono przybierać? Do najpopularniejszych sposobów należą:

  • Do najpopularniejszych sposobów wyłudzenia należy technika podszywania się pod cudzą tożsamość. Ofiarami metody potocznie zwanej „na wnuczka” najczęściej padają osoby starsze. Mechanizm działania jest prosty: najczęściej oszust, podając się pod osobę bliską, prosi o wpłatę środków pieniężnych, kierując rozmową w sposób bardzo wiarygodny. Poprzez wykorzystanie łatwowierności, dobroczynności i ufności rozmówcy osiąga swój cel;
  • Przesłanie fałszywych wezwań do zapłaty, np. rzekomo z urzędu skarbowego;
  • Wyłudzenie kodu blik – najczęściej za pomocą komunikatorów społecznościowych, cyberprzestępca, podszywając się pod członka rodziny lub znajomego prosi o pilną pożyczkę. Namawia on osobę bliską do wygenerowania i przesłania kodu płatności telefonem;
  • Wyłudzenie finansowe z ZUS. Polega na celowym wprowadzeniu w błąd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w celu uzyskania nienależnych świadczeń, zwolnień lub innych korzyści finansowych. Co grozi za próbę wyłudzenia pieniędzy z ZUS? Jest to przestępstwo, które może być ścigane na podstawie art. 286 Kodeksu karnego (oszustwo), a także innych przepisów dotyczących wyłudzeń wobec instytucji publicznych. Ten czyn także stanowi oszustwo w rozumieniu art. 286 kodeksu karnego.

Współcześnie oszustwa finansowe w internecie stały się powszechnym procederem. Logując się na prywatne konta, szczególnie na stronach bankowych, warto stosować odpowiednie zabezpieczenia, jak dwuetapowe procedury uwierzytelniające.

Podsumowanie

Jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej w zakresie oskarżeń dotyczących oszustw finansowych, zapraszamy do Kancelarii Adwokackiej Marcela Marszałka. Świadczymy pomoc na terenie całego kraju, a także zdalnie. Oferujemy opiekę prawną na najwyższym poziomie.