Składanie nieprawdziwych zeznań poważnie zakłóca prawidłowy przebieg postępowań. Z tego powodu stanowi poważne naruszenie polskiego prawa i może skutkować dotkliwymi konsekwencjami karnymi. W poniższym artykule wyjaśnimy, co grozi za składanie fałszywych zeznań w sądzie lub na policji. Zachęcamy do lektury.
Spis treści
- Czym są fałszywe zeznania?
- Co grozi za nieświadome poświadczenie nieprawdy?
- Ile grozi za składanie fałszywych zeznań? – okoliczności łagodzące
- Co grozi za nakłanianie do składania fałszywych zeznań?
- Znaczenie okoliczności popełnienia przestępstwa
- Co grozi za poświadczenie nieprawdy w dokumentach?
Fałszywe zeznania – czym dokładnie są?
Art. 233 Kodeksu karnego szczegółowo wskazuje, co grozi za składanie fałszywych zeznań oraz jakie czynności uznawane są za popełnienie tego czynu. Z przestępstwem tym mamy do czynienia, gdy osoba przesłuchiwana świadomie poświadcza nieprawdę lub zataja fakty podczas postępowania formalnego. Oznacza to, że w sytuacji gdy ktoś podaje błędne informacje, wierząc, że są one odwzorowaniem faktycznych wydarzeń, nie dopuszcza się składania fałszywych zeznań. Należy też pamiętać, że aby to przestępstwo mogło zaistnieć, przesłuchiwany musi być uprzedzony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub złożyć przyrzeczenie. Jeśli obowiązek ten nie został dopilnowany, wypowiedzi, wypowiedzi, nawet fałszywe, nie są obarczone konsekwencjami prawnymi. Trzeba jednak pamiętać, ze przestępstwa złożenia fałszywych zeznań można dopuścić się zarówno w postępowaniu karnym, jak i cywilnym, w sprawach z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń oraz postępowaniach o charakterze administracyjnym, podatkowym, dyscyplinarnym.
Co grozi za nieświadome poświadczenie nieprawdziwych informacji w ekspertyzie?
Choć nieświadome składanie fałszywych zeznań nie jest przestępstwem w przypadku osób przesłuchiwanych, biegli, rzeczoznawcy lub tłumacze mogą ponieść konsekwencje za nierzetelne opinie, nawet jeśli nie były one celowo zakłamane. Gdy ekspertyza lub tłumaczenie służą za dowód w sprawie tym, co grozi za poświadczenie nieprawdy, jest kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. W przypadku, kiedy do błędu doszło nieświadomie, jednak wciąż naraża on istotną szkodę interes publiczny, ekspert podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Na szczęście konsekwencji tych można uniknac jeśli sprawca dobrowolnie dostarczy sprostowanie, zanim nastąpi rozstrzygnięcie sprawy lub gdy opinia dotyczy okoliczności niemogących mieć wpływu na efekt końcowy postępowania. w takich wypadkach sąd ma prawo załagodzić karę lub odstąpić od jej wymierzenia.
Ile grozi za składanie fałszywych zeznań? – okoliczności łagodzące
Jeśli doszło do złamania prawa, kara może być zróżnicowana. To, ile grozi za składanie fałszywych zeznań, zależy od okoliczności takich jak:
- świadomość o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania,
- obawa przed poniesieniem odpowiedzialności karnej,
- działanie na rzecz bliskiej osoby.
W przypadku, gdy osoba składająca fałszywe zeznania robi to z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jej samej lub jej najbliższym nie wiedząc o możliwości odmowy, nie popełnia przestępstwa. Jeśli jednak jest świadoma swych praw, grozi jej od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Na mocy art. 26. kodeksu karnego nie dochodzi do przestępstwa, jeśli osoba działa w stanie wyższej konieczności. Trzeba jednak pamiętać, że występuje on tylko w sytuacji, gdy niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem nie można uniknąć w inny sposób. Jaka kara grozi za składanie fałszywych zeznań gdy nie występują żadne okoliczności łagodzące? Jest to od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności.
Co grozi za nakłanianie do składania fałszywych zeznań?
O tym, co grozi za nakłanianie do składania fałszywych zeznań, mówi art. 18. kodeksu karnego. Zgodnie z nim podżegacz odpowiada tak, jak za sprawstwo. Oznacza, że w przypadku przestępstwa, jakim jest oszustwo, w trakcie zeznań grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Jeśli zaś osobą przez niego namawianą jest biegły, rzeczoznawca lub ekspert wpływający na przebieg sprawy może być to nawet do 10 lat. Na mocy art. 19. kodeksu karnego sąd może jednak zastosować nadzwyczajne złagodzenie wyroku.
Znaczenie okoliczności popełnienia przestępstwa – co grozi za fałszywe zeznania w sądzie?
Niezależnie od miejsca, przyjęcie zeznania przez osobę działająca w zakresie swoich uprawnień po uprzedzeniu zeznającego o możliwej odpowiedzialności karnej za lub odebraniu od niego przyrzeczenia, ma taką samą wartość. Co za tym idzie, konsekwencje grożące za składanie fałszywych zeznań przed sądem są takie same jak w innych okolicznościach. Jeśli świadek świadomie mija się z prawdą, wymierzona kara pozbawienia wolności może wynieść od 6 miesięcy do 8 lat.
Co grozi za poświadczenie nieprawdy w dokumentach?
Poświadczenie nieprawdy w dokumentach przez osobę uprawnioną do jego wystawienia to poważne przestępstwo opisane w art. 271. kodeksu karnego. Należy pamiętać, ze nie dotyczy wyłącznie funkcjonariuszy, ale też wielu grup zawodowych, takich jak np. urzędnicy, nauczyciele, księgowi czy magazynierzy. Podobnie jak w przypadku składania fałszywych zeznań, aby czyn miał znamiona przestępstwa, musi być popełniony świadomie. Dzięki temu konsekwencje nie grożą w przypadku zwykłej pomyłki. Co grozi za zamierzone poświadczenie nieprawdy w dokumentach? Gdy sprawca działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, kara wynosi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Jeśli nie miało to miejsca, ale w dokumencie została poświadczona nieprawda co do okoliczności mającej znaczenie prawne, sprawcy grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W sytuacjach mniejszej wagi kara może przybrać formę grzywny lub ograniczenia wolności.
Mamy nadzieję, że powyższe informacje to wyczerpująca informacja na temat tego, co grozi za fałszywe zeznania w sądzie i na policji. Artykuł przygotowaliśmy z najwyższą starannością, jednak pragniemy zaznaczyć, że nie może on być potraktowany jako porada prawna ze względu na nieustannie zmieniające się przepisy oraz indywidualne okoliczności każdej sprawy. Jeśli poszukują Państwo wsparcia w związku z opisanym problemem, zachęcamy do kontaktu.